Економне опалення в приватному будинку

Опалення – це одна з основних складових сучасного комфортного будинку. При виборі системи, яка забезпечить теплом приватний будинок або котедж необхідно враховувати безліч складових: ціну на обладнання та монтаж, вартість експлуатації, доступність палива, а також всілякі позитивні і негативні моменти.

Водяне опалення приватного будинку

Цей вид опалення, можна навіть назвати класичним – настільки він популярний. Являє собою замкнуту систему. Вода, нагрівається котлом, по спеціальних трубопроводах проходить до радіаторів, віддає тепло повітрю, і вже охолоджена повертається назад. Таким чином відбувається прогрів приміщення. Основні складові:

• котел (бувають електричні, газові, рідко-та твердопаливні);

• трубопровід;

• батареї.

Особливості будови водяного опалення.

Потужність котла залежить від площі приміщення, яке потрібно обігріти (і не варто забувати про тепловтрати будівлі). Наприклад, для площі 60-200 м2, необхідний котел до 24 кВт. 

Труби для трубопроводу можуть бути:

1. Мідні.

2. З нержавіючої сталі, сталеві оцинковані.

3. Полімерні.

Системи водяного опалення бувають:

• одноконтурні;

• двоконтурні.

Перші використовуються тільки для опалення приміщення, в другому варіанті, перший контур на опалення, другий – на гаряче водопостачання. Можливе застосування двох одноконтурних систем, для більш економічного використання в теплу пору року.

Розрахунок установки водяного опалення

Теоретичний розрахунок потужності приблизно такий: на 1 м2 площі будинку, необхідно 100 Вт потужності котла. Розглянемо на прикладі. Для опалення 2-х поверхового будинку з площею 100 м2 (на кожному поверсі по 2 кімнати з двома вікнами), знадобиться 25 000 Вт потужності одноконтурного котла, або ж 28 кВт двоконтурного (додаткова потужність на гаряче водопостачання).

Вартість обладнання та робіт.

• Ціна газового котла з таким параметром зараз становить 12 500 *-15 000 грн *, а електричного близько 17 500 грн. *

• Радіатори.

На першому поверсі необхідно встановити 4 шт., Під кожним віконним прорізом, потужністю 1654 Вт. На другому поверсі встановлює 2 шт., Під одним з віконних прорізів, потужність 2353 Вт.

• Додатково: труби (в будинку з такою площею не менше 200 м), вибираємо найоптимальніший варіант – поліпропіленові, куточки, кронштейни, крани і т.д.

• У витратну частину на облаштування також внесемо: проектування системи фахівцем, її монтаж та узгодження.

Розглянутий вид  опалення дуже зручний при наявності постійного доступу до палива і при постійному проживанні в будинку, де вона встановлена. Також облаштування всієї системи – це досить тривалий і трудомісткий процес з чималими фінансовими витратами. Крім того, необхідна постійна профілактика. У процесі використання такою системою помітні втрати тепла при підйомі носія по трубах (другий поверх отримує менше тепла, ніж перший).

Повітряне опалення

Основний теплоносій в цьому виді систем – повітря. Терморегуляція відбувається шляхом надходження теплого повітря безпосередньо в приміщення. У цій системі немає пічок, радіаторів та інших масивних установок. Обігрів будинку не обмежений зоною навколо батарей, за рахунок чого відсутні перепади температур.

Повітряне опалення буває двох видів:

• гравітаційне (прямоточне) – принцип дії передбачає природний рух повітря, за рахунок різниці температур.

• системи примусової вентиляції (рециркуляційні) – основною відмінністю є електричний вентилятор, який розподіляє повітря рівномірно по повітропроводам. Теплогенератори – серце системи. Вони діляться по виду палива, на якому працює пальник і по максимальній потужності. Останній параметр є найважливішим, оскільки залежить від опалювальної площі. Теплогенератори бувають стаціонарні і мобільні.

Особливості роботи повітряного опалення

З пальника в теплогенератор подається паливо, яке згорає в камері згоряння. Незалежно від типу палива пальники мають уніфіковані розміри, завдяки чому можуть бути взаємозамінними. Для роботи дизельного пальника необхідний бак, паливний привід для рідкого палива і фільтри. Газові – зручні тим, що можуть підключатися як до магістралі, так і до балонів зі скрапленим газом. Холодне повітря нагрівається в теплообміннику і відправляється по воздуховодам в приміщення, а продукти згоряння виводяться в димар.

Варто пам'ятати, що в приміщеннях з великою площею помітні втрати тепла, через довгі повітропроводи. Рекомендована довжина основної магістралі повітропровода – 30 метрів, відгалужень – 15 метрів.

Вартість повітряного опалення для будинку

Для прикладу візьмемо 2-о поверховий будинок, загальна площа якого становить 300 м2. Для обігріву такої площі основні роботи з облаштування обійдуться близько 125 000 грн * – сюди включена вартість обладнання і монтаж повітропроводів. За труби і розводку середня ціна становить 125-250 грн за погонний метр. Проектування буде коштувати близько 12 500 грн *, а монтаж і налагодження не менше 37 500 грн. * В результаті, загальна вартість може становитиме 200 000 грн * (без автоматики). Наявність автоматики знижує вартість експлуатації – повітронагрівач самостійно починає роботу кілька разів на добу, для підтримки температури. Завдяки цьому економія палива становить 30-40%.

Серед недоліків відзначимо:

• необхідність додаткового підтримання вологості повітря в будинку;

• можливість монтажу тільки при будівництві "з нуля";

• якісний проект, краще довірити досвідченому фахівцеві;

• складний процес модифікації.

Електричне опалення

Системи електричного опалення працюють по головному принципу – перетворення електричної енергії в теплову.

Найчастіше використовуються три основні типи опалення будинку:

• електроконвектори;

• системи теплої підлоги;

• інфрачервоні обігрівачі.

Конвекторне опалення будинку

Такі прилади як електроконвектори, прості в управлінні і ефективні. Вони використовуються в якості самостійних систем опалення та як додаткові – разом з централізованим опаленням. Єдиною і основною умовою роботи даного пристрою є наявність постійного і безперебійного підключення до мережі. Конвекторне опалення зручне при відсутності газових магістралей. В основу роботи приладу покладено принцип природної циркуляції повітря: холодне повітря з приміщення потрапляє в електроконвектор, де нагрівається і в збільшеному обсязі повертається в приміщення. Гарячі і холодні повітряні маси постійно заміщаються, підвищуючи таким чином температуру в приміщенні. Потужність конвекторів буває від 0,5 до 3,0 кВт. Габаритні розміри: товщина близько 0,8 см, довжина до 2,5 м, в залежності від потужності пристрою. Оптимальне розташування приладу – не вище 1 метра над підлогою або під вікном. Необхідна кількість конвекторів, їх потужність і розташування, як і в будь-який інший системі опалення, залежить від площі будинку.

Основні недоліки конвекторного опалення:

• нагріте повітря швидко остиває і конвектору потрібно часто вмикатися для пітримання постійної комфортної температури, що в результаті позначається на кількості витраченої електроенергії на обігрів;

• висушує повітря і спалює кисень;

• температура повітря під стелею завжди вище, ніж температура повітря біля підлоги, чи посередині приміщення.

Розрахунок вартості конвекторів для основного опалення

На 1 м3:

• 30 Вт за умови утеплених стін і перекриттів, а також наявність склопакетів;

• 40 Вт – слабо утеплені будинки;

• 50 Вт – будинки з поганою теплоізоляцією.

Розглянемо приклад будинку з площею 100 м2, з висотою 3 м (опалювальний об'єм: 100х3 = 300 м3), якщо розглядати слабо утеплений варіант: необхідно всього 12 кВт –слід розмістити 4 конвектора по 2,5 кВт і 1 з потужністю 2 кВт. При розрахунку вартості установки, слід також враховувати фірму виробника, додаткові функції та інше, з коливанням ціни від 1250 * до 3750 грн. * Таким чином загальна вартість може скласти 20 000 грн.*

Опалення будинку системою тепла підлога

Електрична тепла підлога  дозволяє обігрівати підлогове покриття, тим самим зігріваючи приміщення. Нерідко можна знайти інформацію про те, що тепла підлога може використовуватися як основне джерело тепла в будинку, однак фахівці не рекомендують дотримуватися таких поглядів. Краще використовувати як додаткову систему. Принцип роботи досить простий – струм, проходячи через кабель нагріває його, тепло передається в стяжку і підлогове покриття, яке відповідно обігріває кімнату. Діапазон цін на облаштування теплої підлоги досить широкий – економічні пропозиції становлять 1250 грн / м2 *, найдорожчий 5000 грн / м2. *

Опалення будинку інфрачервоними панелями

Інфрачервоні обігрівачі, за останні кілька років, стали одним із найпопулярніших видів опалювальних приладів. Їх принцип дії грунтується на передачі тепла в навколишнє середовище за допомогою інфрачервоного випромінювання. Це тепло поглинається навколишніми поверхнями і предметами, які віддають його в повітря. Саме завдяки цьому принципу дії, інфрачервоні панелі отримали популярність – мінімізуються витрати електроенергії на обігрів простору під стелею.

Важливим параметром, на який варто звернути увагу, при виборі такого типу обігрівача є довжина хвилі – цей параметр впливає на область застосування приладу і його вплив на організм людини:

• довгохвильові інфрачервоні панелі можуть використовуватися в житлових приміщеннях – безпечні для людей і тварин. Можуть застосовуватися як основна, так і як додаткова система опалення. Довгі хвилі дозволяють теплу глибше проникати в предмети, і відповідно довше віддавати його в приміщення. Як правильно обрати довгохвильовий обігрівач і на що звернути увагу (тисни тут).

• короткохвильові обігрівачі можуть бути використані в приміщеннях де людина перебуває недовго (сходові клітини, коридори і т.д.), в житлових приміщеннях їх застосування не рекомендується. Далі ми розглядаємо тільки довгохвильові і. На відміну від конвекторів, які сушать повітря – інфрачервоні нагрівачі не спалюють кисень. Їх можна встановлювати в дитячих кімнатах, так як вони безпечні, не виділяють неприємних запахів і працюють безшумно. На сучасному ринку представлені інфрачервоні обігрівачі з вбудованими термостатами або виносними термостатами. Цей пристрій дозволяє знижувати витрати на електроенергію: датчик реагує на зміну температури в приміщенні, після чого терморегулятор, включає або виключає прилад. Таким чином, один раз налаштувавши зручний для вас температурний режим, немає необхідності вимикати пристрій з мережі. З'єднавши кілька електричних панелей між собою і підключивши на виносний регулятор, ви отримуєте систему опалення. У більшості панельних обігрівачів передбачена технологія запобігання перегріву, захист від перепадів напруги. Тому сама інфрачервона панель може працювати і без регулятора, як звичайна електробатарея.

Недоліки:

• при першому включенні в холодному приміщенні може працювати добу і більше поки не стане тепло;

• витрачаєт трохи більше часу на прогрів приміщення, ніж конвектор.

Переваги інфрачервоних обігрівачів:

• нагрівши приміщення, вмикаються рідше ніж конвектори, для підтримання сталої температури. В результаті, це впливає на економію електроенергії;

• комфортна температура приміщення зберігається від 2-х годин і більше, навіть після вимкнення системи;

• не сушить повітря, не спалює кисень, при роботі не виділяє шкідливих речовин;

• працює безшумно;

• довговічність (середня гарантія від виробника 5 років).

Розрахунок вартості інфрачервоного опалення для будинку 200 м2

Так як, термопанелі гріють саме приміщення, а не повітря, то витрата електроенергії для обігріву 1 м2 буде в середньому 50 Вт, за умови, що будинок з невеликими втратами тепла (утеплені стіни, якісні вікна та двері). Для обігріву будинку 200 м2 необхідно встановити 10 панелей по 1000 Вт. Вартість одного обігрівача починається від 2000 грн* для приміщення в 20 м2. Ціни на обігрівачі можно подивитися тут Тобто вартість всього обладнання для будинку з урахуванням роботи електрика в середньому – 25 000 грн. * Серед достоїнств електричного опалення, варто відзначити дешевизну облаштування в цілому, прийнятну вартість експлуатації, відсутність витрат на обслуговування і профілактику. Однак система безпосередньо залежить від безперебійності роботи мережі – якщо існує можливість відключення електрики на тривалий період, варто передбачити додатковий (альтернативний) варіант опалення.

Чим краще обігріти будинок?

Система опалення обирається, в першу чергу, з огляду на паливо, яке ви можете використовувати (електрика, газ, вугілля, і інші варіанти). Другий за значимістю фактор – це фінансові можливості. Адже в будь-якій з розглянутих систем ми відзначили і позитивні і негативні моменти. Електричні системи значно дешевші в питанні монтажу та обслуговування. В роботі систем опалення важливо пам'ятати про екологічність та безпеку. Так, в роботі таких пристроїв як печі і каміни можливе попадання вуглекислого газу в приміщення – це небезпечно для життя. Тому, роботи по монтажу повинні проводити фахівці. Або треба замислитися про вибір електричного опалення, так як воно визнано найбезпечнішим. Знизити вплив зовнішніх факторів на стабільність роботи опалення приватного будинку можна за допомогою використання альтернативного або додаткового методу обігріву приміщень. Наприклад, до існуючого газовому опаленню додати інфрачервоні обігрівачі. Таке резервне джерело опалення дозволить убезпечити себе з одного боку, і перерозподілити фінансове навантаження – з іншого.

* Вказані середні ціни для обладнання на 30.06.2017 року згідно з сайтом розетка юа.

Повернення до списку>

Зворотний дзвінок
Дякуємо, ваш запит прийнято!